Historia

Środowiskowy Dom Samopomocy w Goleniowie został otwarty 25 marca 1997 roku. ŚDS powstał w strukturach Ośrodka Pomocy Społecznej w Goleniowie. Gmina Goleniów przekazała na działalność Domu pomieszczenia po żłobku miejskim. W tym czasie była to pierwsza taka placówka w województwie szczecińskim i jedyna na terenie gminy skupiająca i prowadząca działania na rzecz osób niepełnosprawnych.

Pierwsze spotkanie z rodzicami, opiekunami i podopiecznymi odbyło się 14 lipca 1997r. Na początku działalności Domu było 12 uczestników, 3 terapeutów i kierownik. Od samego początku współpracowali z nami psycholog i psychiatra. Pierwsze zajęcia prowadzone były na stołówce ŚDS (zajęcia plastyczne i robótki ręczne) oraz w małej salce (zajęcia sportowo-rehabilitacyjne). Niespełna rok później powstały w naszym Domu pracownie gastronomiczna, plastyczna, robótek ręcznych, stolarska i rehabilitacyjno-sportowa. Kolejne lata przynosiły wiele zmian. Obecnie posiadamy 7 pracowni terapeutycznych, stołówkę, niewielką salę gimnastyczną oraz pomieszczenia niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Obecnie siedziba Środowiskowego Domu Samopomocy mieści się w budynku przy ul. Wojska Polskiego 28. Nasze pomieszczenia spełniają standard usług określony przepisami. Mamy 7 pracowni terapeutycznych (pracownia plastyczno-ceramiczna, pracownia wilkiny, pracownia robótek ręcznych, pracownia poligraficzno-techniczna, pracopwnia decoupage i filcu, pracownia rehabilitacyjno-sportowa, pracownia kulinarna), stołówkę, niewielką salę gimnastyczną, pokój wyciszeń, świetlicę oraz pomieszczenia niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.